Umíte si například představit, že by kolega nebo váš dobrý známý odjel na dovolenou a už se nevrátil? Že se o někom ve společnosti prostě přestane mluvit, jako by najednou nikdy neexistoval? Ne, ti lidé nezemřeli. „Jenom“ emigrovali z tehdejšího socialistického Československa do některé „západní“ svobodné země.

Často se i snažili ozvat svým blízkým a dát jim zprávu, že jsou v pořádku. Kvůli cenzuře a neprostupné státní hranici bylo spojení mezi světy rozdělenými „Železnou oponou“ téměř nemožné a spousta zpráv svým adresátům nikdy nedorazila.

Zatímco dnes se můžeme během pár vteřin spojit s kýmkoli na druhém konci světa, před rokem 1989 kontakt s blízkými v zahraničí jednoduchý rozhodně nebyl. Pro stovky tisíc Čechů tak měl telefonát nedocenitelnou hodnotu.

Emigrace kdysi rozdělila celé rodiny a zpřetrhala příbuzenské i společenské vazby.

I proto je nutné cenu svobody neustále připomínat. Její skutečnou hodnotu totiž pochopíme teprve tehdy, když ji ztratíme.

Poslední rozezvonění telefonních budek

V dnešní době telefonní budky téměř nikdo nepoužívá. Před třiceti lety, kdy nebyly žádné mobily a na pevnou linku se čekalo i několik let, měly pro spojení s okolím nenahraditelnou roli. Proto se v neděli 17. listopadu symbolicky rozezvoní všechny telefonní budky v České republice. Po zvednutí sluchátka se ozve autentický záznam z listopadových demonstrací doplněný krátkým vzkazem.

Vzkazy pro demokracii

Ve spolupráci s Pamětí národa jsme sbírali „vzkazy demokracii“, které budou uveřejněny na velkoformátových projekcích 17. listopadu přímo na Národní třídě, nejsymboličtějším místě sametové revoluce.

DALŠÍ
AKTIVITY

SVOBODA NENÍ SAMOZŘEJMOST