Aby nedošlo k záměně s československou armádou, byla veškerá okupační vojenská technika označena výraznými bílými pruhy. Ministr obrany Martin Dzúr vydal rozkaz všem jednotkám o zákazu použití zbraní proti interventům. V ranních hodinách obsadili okupanti budovy důležitých úřadů a redakce sdělovacích prostředků.

S okupací nesouhlasila nejen veřejnost, ale také vláda a další politici. Předsednictvo vlády narychlo sestavilo provolání Všemu lidu Československé socialistické republiky, ve kterém odsoudilo okupaci a zároveň vyzvalo obyvatelstvo ke klidu. Sověti některé z politiků tajně odvezli do SSSR. Důležitou roli v prvních dnech sehrála opět nezávislá média, která informovala veřejnost o událostech v zemi. 22. 8. se sešel ve Vysočanech mimořádný sjezd KSČ. Bylo zvoleno nové předsednictvo i ÚV, sjezd také odsoudil okupaci a vyzval okupanty k okamžitému odchodu z ČSSR. Pokus o převrat prosovětských politiků tak nevyšel.

Sovětské vedení bylo vývojem situace zaskočeno. Rozhodlo se proto změnit taktiku a místo vojenské síly se pokusilo dosáhnout svého u jednacího stolu. Do Moskvy přiletěl prezident Ludvík Svoboda a několik dalších politiků. Spolu s těmi, kteří sem byli již dříve odvezeni, jednali se Sověty v následujících dnech o dalším postupu. Jednání v Moskvě skončila 26. 8. 1968 podpisem tzv. Moskevského protokolu. Až na Františka Kriegla všech 25 přítomných protokol podepsalo. Samotní reformisté se tak zavázali, že splní sovětské požadavky, tj. ukončí reformy a zajistí návrat k totalitnímu systému v ČSSR. Sovětům se tedy nakonec podařilo to, oč usilovali od jara 1968.

Postupně došlo k anulování závěrů Vysočanského sjezdu, v září byla obnovena cenzura, svou činnost pozvolna ukončila všechna nekomunistická uskupení. Mnoho z těch, kdo nesouhlasili s posrpnovým vývojem, odešlo do emigrace. Společnost se postupně začínala „normalizovat“.

ZOBRAZIT VÍCE

Pamětnické klipy

  • Noční vysílání

    V noci z 20. na 21. srpna začal rozhlas vysílat zprávu, že hranice Československa právě překročila cizí vojska.

  • Ranní vysílání 21. 8. 1968

    Archiv Československého rozhlasu

  • Jiřina Tvrdíková

    Stejně jako naprostá většina obyvatel Československa, také Jiřina Tvrdíková byla rozhořčena ruskou okupací. V ukázce popisuje svou hádku s ruským vojákem.

  • Rostislav Valušek

    Jak v roce 1968, tak v roce 1989 se podle Rostislava Valuška dokázal národ sjednotit, nemělo to však dlouhého trvání.

  • Věněk Šilhán

    Ekonom, politik, narozen 1927. Po válce kariéra komunistického funkcionáře, v roce 1968 představitel reformního křídla KSČ. Za normalizace zbaven všech funkcí a perzekvován, signatář Charty 77, v roce 1989 zakládal Občanské fórum.

SVOBODA NENÍ SAMOZŘEJMOST