Bitva trvala dlouhých 112 dní a skončila hořkou prohrou Německa. Za zlomový den se považuje 15. září. V britských kalendářích má i své vlastní označení: Den bitvy o Británii. Luftwaffe tehdy na Británii útočila víc než tisícovkou letadel. RAF se podařilo útok odrazit a britské ztráty byly proti německým poloviční.

Českoslovenští letci z RAF patřili mezi ty statečné Čechy a Slováky, kteří se nesmířili s rozbitím Československa v březnu 1939 a odešli bojovat proti nacismu do zahraničí. Právě oni se v roce 1940 v bitvě o Británii vyznamenali a přispěli k první zásadní prohře nacistického Německa.

Jak řekl W. Churchill, „Ještě nikdy v dějinách lidských konfliktů nedlužilo tolik lidí za tak mnoho tak malé hrstce jedinců.“

Onu hrstku tvořilo 2 353 Britů, ke kterým se připojili letci ze zemí Commonwealthu, tedy národů poddaných britskému panovníkovi – Novozélanďané, Australané, Kanaďané a Jihoafričané, a piloti z nacisty okupovaných zemí. Mezi nimi tvořili nejpočetnější skupinu Poláci (145) a Čechoslováci (88).

Po návratu našich letců do vlasti netrvalo dlouho a komunistický režim jejich statečnost a hrdinství tvrdě potrestal.

To, že svoboda není samozřejmost, připomínáme formou SMS všem, kdo se 15. 9. pohybují v okolí letiště. V ten samý den přijde SMS všem našim zákazníkům, kteří budou v Anglii.

Kdyz tady a ted zdvihnete hlavu, uvidite klidnou oblohu... Pokud se vydavame na cesty...
  • Letci 310. čs. perutě na letišti Duxfordu v září 1940.

    Letci 310. čs. perutě na letišti Duxfordu v září 1940. Na fotografii: Václav Bergman, Bohumír Furst, Rudolf Zima, Emil Fechtner, Stanislav Zimprich, Jan Kaucký, Karel Šeda, Jaroslav Malý, Vilém Goth, Josef Vopalecký, Svatopluk Janouch, Raimund Půda, Gordon Sinclair, John Boulton and Jerrard Jeffries. Foto: Imperial War Museums

DALŠÍ
AKTIVITY

SVOBODA NENÍ SAMOZŘEJMOST