Jméno Milady Horákové dnes známe především v souvislosti s monstrprocesy a justičními vraždami v padesátých letech 20. století. Milada Horáková ale nebyla jen oběť. Bratr prezidenta, Vojta Beneš, o ní říkával, že byla „nejchytřejší ženská v Československu“.

A co říkají ostatní pamětníci? Vtipná a charismatická. Poslankyně parlamentu, bojovnice za ženská práva, ale i vlastenka. Milující matka a manželka. Tak ji viděli, tak si ji pamatují.

Stejně tak její talent, inteligenci, citlivost… A to, že byla ochotná se v zájmu Československa nezištně angažovat. Všechno tohle ale bohužel bylo důvodem, proč se jí komunistický režim bál. V padesátých letech se víc než kdy jindy potvrdilo, že totalitě vyhovuje stádnost, tupost a ustrašenost.

Na tuhle hru ovšem nebyla Milada Horáková ochotna přistoupit. Vzhledem k tomu, že šlo o jednu z nejstatečnějších Češek v naší novodobé historii, kterou nezlomilo ani gestapo během tříletého věznění, kdy ji poprvé odsoudili k smrti, bylo jen otázkou času, kdy začne vadit komunistům. Tvrdé výslechy vedené Státní bezpečností a jejími sovětskými poradci na sebe skutečně nenechaly dlouho čekat.

Výsledek: rozsudek smrti. Neodvrátilo ho ani to, že o milost pro Miladu Horákovou telegrafovali i Albert Einstein nebo Winston Churchill. Režim svůj postoj nezměnil.

  • Poslanec Josef Lesák s poslankyní Miladou Horákovou v roce 1947.

    Poslanec Josef Lesák s poslankyní Miladou Horákovou v roce 1947.

  • Dopis, který napsal Albert Einstein 14. 6. 1950 telegramem Klementu Gottwaldovi.

    Dopis, který napsal Albert Einstein 14. 6. 1950 telegramem Klementu Gottwaldovi.

Ale nezměnila se ani Milada Horáková. Do poslední chvíle zůstala věrná sama sobě a svým zásadám. Její myšlenky můžeme ocenit i díky dochovaným posledním dopisům.

Připomeňte si s námi Miladu Horákovou nejen jako symbol, ale jako skutečnou ženu, jejíž příběh nás dodnes hluboce zasahuje a inspiruje.

Děkujeme Vám, Milado.
Lidé jako Vy nám tu dnes opravdu moc chybí.

Všem, kdo budou během výročí popravy Milady Horákové poblíž některého místa pojmenovaného po ní, pošleme připomínkovou SMS.

Atmosféru tehdejších pohnutých dní našim zákazníkům připomeneme formou SMS

Audioknihu s jejími dopisy zpřístupňujeme v den výročí jejího úmrtí v O2 Knihovně zdarma.

Dopisy Milady Horákové z pankrácké cely smrti

Dopisy Milady Horákové z pankrácké cely smrti

audiokniha

Pouze 27. 6.
ZDARMA KE STAŽENÍ

DALŠÍ
AKTIVITY

SVOBODA NENÍ SAMOZŘEJMOST