V Československu byla už dlouhá léta totalita, když se pár stovek studentů rozhodlo připomenout si padesátileté výročí uzavření vysokých škol a poprav studentů nacisty. To připadalo na 17. listopad 1989.

Zprvu poklidná akce se postupně rozrůstala a lidé začali skandovat i protikomunistická hesla. Režim se rozhodl začínající demonstraci potlačit. Rázně a tvrdě.

Hned druhý den se mezi lidmi šířily informace o brutálním zásahu proti studentům. K velké aktivizaci obyvatel přispěla paradoxně i jedna fake news: „Jednoho ze studentů prý zabili!“. 
Den ode dne se ke stávkování připojovali další a další lidé.

10 dní po studentské akci už proběhla generální stávka. Komunisté se vzdali moci a do Československa se po dlouhých letech mohla vrátit svoboda.

Právě díky 17. listopadu 1989 si dneska můžeme užívat života ve svobodné zemi. Nezapomínejme ale, že svoboda je křehká a rozhodně nemusí být samozřejmostí.


Kroky ke svobodě

Kroky ke svobodě

Přesuňte se v čase do pátku 17. listopadu 1989. Projděte si cestu za svobodou, která končí na Národní třídě a nasajte atmosféru právě propukající sametové revoluce.

Zobrazit
Otázka svobody

Otázka svobody

Víte, proč sametové revoluci říkáme sametová? Kdy komunisti vodními děly rozehnali manifestaci na Václavském náměstí? Co to bylo Několik vět nebo Charta 77? Kdo byl Milouš Jakeš? A jak byste správně přeložili zkratky jako OF, StB nebo ÚV KSČ?

Zobrazit
Po stopách Václava Havla

Po stopách Václava Havla

Vydejte se s námi po stopách osobnosti, která se nesmazatelným způsobem zapsala do české i světové historie.

Zobrazit
DALŠÍ
AKTIVITY

SVOBODA NENÍ SAMOZŘEJMOST