TOP 5 nejúspěšnějších Čechů
Podívejte se na pomyslný žebříček těch, kteří mohli být špičkou ve svém oboru, kdyby osud nerozhodl jinak.
VíceMy, kdo jsme dobu těsně po druhé světové válce nezažili, si už jen stěží představíme, jak obtížné muselo tehdy být zkoušet nastartovat normální fungování společnosti. Chyběly prostředky, infrastruktura, lidi, všechno. Přes všechny těžkosti dokázali někteří čeští podnikatelé a živnostníci své firmy postavit na nohy tak, že pomalu zase začínaly prosperovat. Blýskalo se na lepší časy.
A potom přišel komunistický puč v únoru 1948 a jeho následky. Stovky tisíc schopných Čechů byly za svou pracovitost, podnikavost a schopnosti režimem systematicky deptány, posílány do pracovních táborů a ničeny.
Sestavili jsme pomyslný žebříček pěti nejúspěšnějších z nich… těch, kteří mohli být elitou, o jaké dnes čteme v ekonomických médiích, kdyby osud nerozhodl jinak. Výsledky zmařeného podnikání jim tím po takové době sice nevrátíme, ale je důležité jejich osud připomínat.
Žebříček TOP 5
nejúspěšnějších podnikatelů
v České republice
-
1.
Miluška Havlůjová - pila na Voltuši
Možná nejúspěšnější českou podnikatelkou by se stala, kdyby její rodinu nepřipravila Národní správa o velmi úspěšně expandující pilu na Voltuši a nesebrala veškeré rodinné úspory. Miluška sama pětiletým pobytem ve vězení „doplatila“ na snahu očistit otcovo jméno.
Celý příběh -
2.
Jindřich Hašek – zemědělství
Rodině Haškově režim v rámci kolektivizace zabavil pole a statek, otce označil za kulaka a ve vykonstruovaném procesu uvěznil. Jindřicha následně vyloučili ze střední školy a po absolvování vojny u PTP směl dlouhé roky pracovat jen v dolech.
Celý příběh -
3.
Milan Štěpánek – dřevo, uhlí, autodoprava a další
Rodina Štěpánkových provozovala rozsáhlé podniky od zpracování a distribuce dřeva, obchodování s uhlím, přes výstavbu rodinných domků, až po vlastní pražírnu kávy, výrobnu cikorky či autodopravu. To všechno bez nároku na odvolání znárodnili komunisté.
Celý příběh -
4.
Věra Pytlíčková – knihkupectví
Rodina, v níž Věra vyrůstala, půlstoletí budovala prosperující knihkupectví ve Vyškově. Přečkalo i nacistickou okupaci. Osudným se mu stalo až tzv. znárodnění v roce 1949, kdy z tehdejší několikamiliónové hodnoty (dnes miliardy), zůstalo rodině doslova pár korun.
Celý příběh -
5.
Jan Sedláček – zemědělství
Po komunistickém převratu rozsáhlá rodová pole na Valašsku násilím zkolektivizovalo místní JZD. „Náhradou“ rodině přidělilo nepřístupnou a neúrodnou půdu.
Celý příběh
Výše uvedený žebříček je pouze hypotetický a pořadí se nemusí odpovídatreálným skutečnostem. Žebříček byl sestaven, aby demonstroval, že zásada „Svoboda není samozřejmost“ platí i v podnikání.
Podobně smutných osudů bychom v archivech našli velké množství. A možná, že několik jich máte i vy sami ve svém okolí. Stačí se zeptat pamětníků. Nechat si vyprávět, jak probíhala kolektivizace venkova, znárodnění podniků, „očištění“ škol od potomků buržoazních rodičů a kulaků… a poslouchat. A pamatovat si, že svoboda není samozřejmost.