21. srpna 1968 se Československo probudilo do jednoho z nejčernějších rán ve své moderní historii. V ranních hodinách obsadili okupanti budovy důležitých úřadů a redakce sdělovacích prostředků. Režim sice okupaci pěti armádami Varšavské smlouvy nazýval „bratrskou pomocí“, ale obyčejní lidé měli trochu jiný názor.

Stejně to – minimálně v prvních dnech – viděla vláda. V provolání Všemu lidu ČSSR odsoudila okupaci a zároveň vyzvala obyvatelstvo ke klidu. Sověti některé z politiků tajně odvezli do SSSR. To, spolu s podpisem tzv. Moskevského protokolu 26. srpna 1968 rozhodlo. V září téhož roku došlo k obnovení cenzury, nekomunistická uskupení ukončila svou činnost. Hodně z těch, kdo nesouhlasili s posrpnovým vývojem, odešlo do emigrace. Společnost se postupně začínala „normalizovat“.

Okupační armády zůstaly na území Československa až do pádu železné opony, a ještě o chvilku déle. Poslední sovětský tank opustil československou půdu až na začátku devadesátých let dvacátého století.

Představte si obyčejné úterý uprostřed léta. Ukládáte se ke spánku a plánujete, co zítra. Možná se těšíte na zaslouženou dovolenou. Nebo jste se z ní právě vrátili, a nemůžete se dočkat, až se o zážitky podělíte s kolegy v práci. Možná je ten den úplně obyčejný. Jedním je ale jednoznačně výjimečný. Je to na příští dvě desetiletí poslední den, který prožíváte jako občan relativně svobodného státu. Je úterý 20. srpna 1968. Druhý den ráno 21. srpna vás s největší pravděpodobností vzbudil příšerný hluk. Mladší ročníky nechápaly, co se děje. Ti, kteří ještě pamatovali druhou světovou válku, tušili. Tanky. Vojáci. Další válka? Ne, „jen“ okupace přejmenovaná vládnoucí garniturou na „přátelskou výpomoc“.

Někteří vaši blízcí stihnou emigrovat. Jiní zemřou nebo utrpí zranění při střetu s příslušníky okupačních armád. Někteří přijdou o práci a budoucnost jen proto, že dali najevo svůj nesouhlas s „přátelskou pomocí“. Její následky ponesou všichni. V celé zemi nebude prakticky nikdo, koho by se invaze vojsk Varšavské smlouvy nějak nedotkla. Okem neviditelné stopy na osudech a životech stovek tisíc nadaných, inteligentních a pracovitých lidí, kterým invaze navždy změnila život, dnes už nikdo nespočítá.

Pojďme si na ně vzpomenout i letos – třeba při procházce, která připomene naopak dodnes viditelné stopy srpnové okupace.

Skrýté příběhy Skrýté příběhy Odkaz na trasy

Atmosféra tehdejších pohnutých dní





Ať už jste to ráno roku 1968 zažili osobně, nebo vám o něm vyprávěli rodiče, příbuzní či známí, nedopusťte, aby se historie opakovala. Protože #SvobodaNeniSamozrejmost

Slovníček pojmů



DALŠÍ
AKTIVITY

SVOBODA NENÍ SAMOZŘEJMOST