Tyhle a mnohé další aspekty života před listopadem 1989 se totiž snažíme i po letech připomínat. Je zapotřebí mluvit o událostech novodobé historie, které vedly naši zemi ke svobodné společnosti, jakou známe dnes.

Náš projekt Otázka svobody proto kreativní formou nabízí ohlédnutí za rokem 1989 – rokem, který v listopadu vyvrcholil takzvanou sametovou revolucí. Některé události z dob totality od jejího vzniku až ke konci 80. let jsme už na webu Svoboda není samozřejmost připomněli a najdete je v předchozích příspěvcích. Tentokrát se zaměřujeme na to, co se dělo poslední rok totality, kdy dlouhodobá občanská nespokojenost ve spojení s rostoucí arogancí režimu vedla k pádu tzv. vládnoucí strany a nastolení svobody.

  • Nenechávejte si své pocity pro sebe
  • Nenechávejte si své pocity pro sebe
  • Nenechávejte si své pocity pro sebe

Naším cílem není klasické školní poučování, ale spíš poukázání na milníky vedoucí od prvních společenských nepokojů během Palachova týdne přes petice Několik vět a Chartu 77 až k odhodlaným davům na náměstích po celé zemi a prvním svobodným volbám a demokracii. Několik otázek zaznělo už na začátku – znáte na ně správné odpovědi? Jste si jistí?

Kvíz

Otestujte své znalosti moderních dějin a porovnejte si výsledek s ostatními.

DALŠÍ
AKTIVITY

SVOBODA NENÍ SAMOZŘEJMOST