Jaké to asi je? Být vrcholovým sportovcem, kterému aplauduje plný stadion – a následujícího rána se probudit jako zbitý politický vězeň s minimem práv a nejistou vyhlídkou na budoucnost?

U příležitosti MS v hokeji na Slovensku vzdáváme hold 11 československým hráčům, do jejichž hvězdné kariéry tvrdě zasáhla politika tehdejší vládnoucí strany. Zákaz účasti na mistrovství světa v Londýně byl nakonec to „nejmenší“, co pro ně osud připravil. Většina z nich skončila za údajnou vlastizradu na dlouhé roky v komunistických lágrech – nejdelší trest trval 15 let.

Ať už byl motiv zákazu vycestovat jakýkoliv – od příkazu z Moskvy přes obavy československé vlády z hromadné emigrace hráčů na Západ – všem, kterých se proces týkal, změnil nevratně život. A to nejen hráčům, ale i jejich rodinám, blízkým, přátelům.

To, že svoboda není samozřejmost, připomínáme formou LBS všem, kdo se v době šampionátu vyskytnou na pražském letišti. Při překročení slovenských hranic navíc posíláme speciální roamingovou SMS.

Na YouTube můžete zhlédnout ty nejlepší sportovní momenty …které se nikdy nestaly.

DALŠÍ
AKTIVITY

SVOBODA NENÍ SAMOZŘEJMOST