Jaké to asi je? Být vrcholovým sportovcem, kterému aplauduje plný stadion – a následujícího rána se probudit jako zbitý politický vězeň s minimem práv a nejistou vyhlídkou na budoucnost?

U příležitosti MS v hokeji na Slovensku vzdáváme hold 11 československým hráčům, do jejichž hvězdné kariéry tvrdě zasáhla politika tehdejší vládnoucí strany. Zákaz účasti na mistrovství světa v Londýně byl nakonec to „nejmenší“, co pro ně osud připravil. Většina z nich skončila za údajnou vlastizradu na dlouhé roky v komunistických lágrech – nejdelší trest trval 15 let.

Ať už byl motiv zákazu vycestovat jakýkoliv – od příkazu z Moskvy přes obavy československé vlády z hromadné emigrace hráčů na Západ – všem, kterých se proces týkal, změnil nevratně život. A to nejen hráčům, ale i jejich rodinám, blízkým, přátelům.

To, že svoboda není samozřejmost, připomínáme formou LBS všem, kdo se v době šampionátu vyskytnou na pražském letišti. Při překročení slovenských hranic navíc posíláme speciální roamingovou SMS.

Na YouTube můžete zhlédnout ty nejlepší sportovní momenty …které se nikdy nestaly.

DALŠÍ
AKTIVITY

MS V HOKEJI 1950