Spousta českých spisovatelů nesměla během totality vydávat knihy oficiální cestou. Díky knihám a časopisům, které lidé přepisovali na psacích strojích, množili na cyklostylu a později i na nelegálních kopírkách, se šířily „nežádoucí“ myšlenky, názory a informace. Režim se tuto nelegální aktivitu samozřejmě snažil pošlapat a vymýtit, protože podrývala jeho autoritu a symbolizovala intelektuální protest a alternativu k svobodné diskusi. Vydávání a šíření samizdatu tak s sebou zákonitě neslo značná rizika – od šikany celé rodiny až po odnětí svobody i na několik let.

Zakázaní autoři

Před rokem 1989 byste si oficiálně vydaného Václava Havla, Josefa Škvoreckého nebo Ivana Martina Jirouse, a takhle bychom mohli pokračovat několikastránkovým seznamem, nepřečetli. Vzdáváme prostřednictví O2 Knihovny hold zakázaným autorům za jejich odvážné postoje, a taky všem, kteří se na vydávání samizdatu podíleli, věnovali mu stovky hodin volného času a riskovali svou svobodu. Proto jsme v O2 Knihovně vytvořili sekci Zakázaných autorů, kde jsou jejich díla svobodně ke stažení.

Na nebezpečí cenzury upozorňují ve spolupráci s námi někteří influenceři, kterým záhadně zmizel celý obsah jejich profilu na Instagramu. Celá akce dostává prostor i v masových médiích tak, aby se běžný čtenář opravdu mohl zamyslet nad možností svobodně říkat a psát svůj názor.

Máte ve svém okolí knihobudku? Nakoukněte do ní, jestli tam neobjevíte knížky s černým přebalem. Právě touhle formou strháváme pozornost právě na knihy autorů, díky jejichž odvaze dnes můžeme svobodně vyjádřit svůj názor.

Vzdáváme hold zakázaným autorům, protože to byli právě oni, kdo v kritických okamžicích našich dějin nemlčel. Připomínáme, že svoboda slova nemusí být samozřejmá.

DALŠÍ
AKTIVITY

SVOBODA NENÍ SAMOZŘEJMOST